Choď na obsah Choď na menu
 


Stabilizátor 5V

6. 12. 2013

Jedno zimné studené predobedie (nový čas) som sedel za školskou lavicou. Učivo (o vtákoch) bolo nudné, tak som si do zošitu prikreslis jednoduchý stabilizátor napätia na 5V s 7805 a pár súčiastkami. Po chvílke počítaní som našiel vhodné parametre súčiastok a rozhodol som sa, že sa s tým s vami podelím.

 

Zapojenie používá stabilizátor (IC1) 7805, ktorý pomocou kondenzátorov (C1 a C2) stabilizuje 12V prúd na pekných 5V. K obvodu bol pridaný aj tranzistor, vďaka čomu môžeme spínať väčšie záťaže. V EAGLI som navrhol miniatúrnu dostičku, aby (ten kto chce) si to mohol dať na ňu. Ako vstup je použitý klasický "souosý" konektor a ako výstup 2 "header piny". Obvod obsahuje minimum súčiastok a zíde sa napríklad pri napäjaní aplikácí s CMOS alebo TTL obvodmi alebo pre MCU. V ZIP súbore na stiahnutie je originál schéma a návrh DPS. Pokial nechceme použiť tranzistor, v súbore je DPS s názvom board_bez.brd , ktorá je bez tranzistoru a rezistoru. Obvod sa napája 12V DC, napríklad z baterky. Približný odber je asi 10mA, čo je velmi prijatelné. 

OBVOD DOKÁŽE STABILIZOVAŤ AJ Z 9V!!!

Download (len EAGLE súbory)

Tolko k zapojenie, ak vám funguje alebo máte pripomienky/otázky, píšte do komentov!

Schéma úspešne odskúšaná, funguje na 100%! vytvoril som pre vás návod na instructable, bohužial je v Angličtine. Ak nerozumiete, použite Google prekladač, ten vám dá aspoň aké-také info. Obsahuje Step-By-Step tutoriál!!!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.